NZSPW Turystyka

MAKARSKA

Makarska należy do najcieplejszych miejscowości w Chorwacji. Występuje tu typowy klimat śródziemnomorski – gorące i suche lato oraz łagodna zima z dużą liczbą dni deszczowych. Rocznie notuje się tutaj ponad 2700 godzin słonecznych.

 

Rozkwit masowej turystyki w jej okolicach nastąpił na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, a miał związek z wybudowaniem w 1965 roku drogi krajowej ze Splitu do Dubrownika – tzw. Magistrali Adriatyckiej (obecna droga krajowa nr D8).

 

Miasto posiada dwa nadmorskie bulwary, wysadzane palmami i otoczone punktami gastronomiczno-handlowymi, a także półtorakilometrową, kamienistą plażę w zatoce Donja Luka. W płytkich wodach występują jeżowce. Plaże ze względu na małą szerokość są bardzo tłoczne, jednak ich długość pozwala na znalezienie miejsca o dowolnej porze dnia.

 

W mieście funkcjonuje znaczna liczba pensjonatów oraz hoteli. Pensjonaty oferujące pokoje (chor. "sobe") są wyraźnie oznaczone tabliczką umieszczoną na budynku. W przekroju całego sezonu liczba turystów w Makarskiej przekracza 100 tysięcy[1].

 

Mimo bogatego nocnego życia, miasto charakteryzuje się stosunkowo wysokim poziomem bezpieczeństwa i niskim ryzykiem kradzieży[4]. Makarska słynie z klubów, pubów i dyskotek (z nich organizowanych jest na świeżym powietrzu). W czasie wakacji odbywają się tutaj również liczne imprezy kulturalne.

 
X
Password:
Wrong password.